kategoria: Imprezy Sportowe
miejsce: Teren Beskidzkiej 5
rozpoczęcie: 10:00 (29 marzec 2014)
organizator:
Ogólnopolska Akcja “Poznaj Beskidy” oraz mikroregion Beskidzka 5 serdecznie zapraszają na ogólnopolski V Rajd Górski Szlakami Beskidzkiej 5, który odbędzie się w dniach 29-30 marca 2014 r. na terenie Wisły oraz Szczyrku. Jubileuszowy 5 Rajd odbędzie się wedle częściowo nowej formuły: w trakcie Rajdu uczestnicy wędrują od jednej miejscowości Beskidzkiej 5 (Wisła) do następnej (Szczyrk), którą dogłębnie poznają w trakcie dwóch dni wycieczek z przewodnikami. Na bazę Rajdu wybrany został Szczyrk - siła energii! Odbędzie się wieczorne spotkanie z kulturą górali, więc w trakcie imprezy “Z Beskidtrekiem o Beskidach” wystąpi grupa autentycznych górali ze Szczyrku. Nie zabraknie elementu rywalizacji Uczestników, bowiem wyróżnieni otrzymają pamiątkowe puchary i dyplomy.
Będzie się działo:
Rajd rozpocznie się 29 marca w Wiśle-Głębcach przy dworcu kolejowym - miejsce to zostało wybrane z myślą o osobach docierających do Beskidzkiej 5 komunikacją publiczną, gł. pociągami. Z Głębców górami Uczestnicy dojdą do Szczyrku, gdzie zostaną zakwaterowani w OW Panorama. Wieczorem odbędzie się turystyczna impreza z konkursami i nagrodami przy ognisku połączona z pieczeniem kiełbasek. W trakcie imprezy wręczone zostaną puchary oraz dyplomy. O godz. 20:00 wystąpi kapela autentycznych górali ze Szczyrku!
Drugiego dnia rano Rajdowicze wyruszą na szlaki prowadzące na Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) - najwyższą górę w Szczyrku i “dach Beskidzkiej 5”. Przy dobrej widoczności, ze szczytu podziwiać można widoki na wszystkie miejscowości Beskidzkiej 5: gminę Brenna, gminę Istebna, Szczyrk, Wisłę oraz Ustroń. Przewodnicy opowiedzą wówczas „panoramę Beskidzkiej 5” i przekażą wszystkim garść informacji o wszystkich miejscowościach Beskidzkiej 5, w tym walorach turystycznych. Meta Rajdu znajduje się na rynku w Szczyrk, gdzie wszyscy otrzymają także ciepły turystyczny posiłek. Na rynku odbędzie się uroczyste zakończenie Rajdu oraz pożegnanie Uczestników Rajdu.
Rozpoczęcie Rajdu zaplanowano tak, by czas pasował do rozkładu jazdy pociągów (Katowice - Wisła-Głębce), a zakończenie Rajdu - do rozkładu jazdy autobusów i BUS‘ów (m.in. Szczyrk Bielsko-Biała). Tak jak na poprzednich Rajdach, i tym razem będzie można zdobywać punkty do odznaki GOT. Rajd będzie posiadał obsługę licencjonowanych przewodników beskidzkich.
Trasa Rajdu
I dzień: Wisła Głębce (562 m.n.p.m.) - Groniczek - Grapa (741 m.n.p.m.) - Czupel (882 m.n.p.m.) - Smerekowiec (835 m.n.p.m.) - Jaworzyna (799 m.n.p.m.) - Przeł. Salmopolska (934 m.n.p.m.) - Kotarz (964 m.n.p.m.) - Hyrca (929 m.n.p.m.) - Beskidek (850 m.n.p.m.) - Szczyrk Centrum (514 m.n.p.m.) - OW Panorama
Z Rajdem Górskim “Szlakami Beskidzkiej 5” kilkuset Turystów zwiedziło już wszystkie główne szlaki łączące miejscowości Beskidzkiej 5. “Odwiedziliśmy wszystkie gminy i miasta tworzące mikroregion Beskidzkiej 5. Począwszy od V Rajdu pragniemy pokazywać Wam także mniej znane szlaki, mniej znane miejsca. Z tego też powodu prowadzimy Was dość nietypowymi kombinacjami szlaków cały czas pamiętając o komunikacji publicznej i Waszych środkach transportu” - przekonuje organizator Rajdu, Radosław Szczepanek.
Z Wisły do Szczyrku najłatwiej byłoby dojść przez Trzy Kopce (810 m.n.p.m.), na które Rajdowicze docierali już kilkakrotnie. Groniczek posłuży za pierwszy punkt widokowy na Wisłę, aby później od Nowej Osady wejść na Czupel (882 m.n.p.m.) bliżej znany z ośrodka narciarskiego. Mało kto jednak wie, że na Czuplu znajdują się urokliwe wąskie górskie ścieżki, a ze szczelin między lasami są malownicze widoki na dolinę Malinki (ze skocznią narciarską) oraz na wyższe partie Pasma Wiślańskiego Beskidu Śląskiego.
Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) i Grabowa (907 m n.p.m.) to miejsca znane części Rajdowiczów z drugiej edycji Rajdu w 2011 roku. Wówczas wędrowano z Brennej do Wisły. Podczas najbliższej edycji Rajdu uczestnicy będą wędrować jednak do Szczyrku, a Biały Krzyż i Grabową potraktowane zostaną jako wstęp do wspaniałej historii tzw. Beskidu Węgierskiego. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż w porównaniu do 2011 roku na Białym Krzyżu lokale gastronomiczne są większe i z pewnością pomieszczą całą radosną turystyczną gromadę! Na Kotarzu znajduje się Ołtarz Europejski będący doskonałym potwierdzeniem ekumenizmu w Beskidzkiej 5 – o tym wszyscy przewodnicy opowiedzą. Zejście do Szczyrku odbywa się przez Hyrcę i Beskidek między góralskimi osiedlami po starych góralskich ścieżkach.
II dzień: OW Panorama - Szczyrk Centrum (514 m.n.p.m.) - stoki Skalitego (863 m.n.p.m.) - Przeł. Skalite (742 m.n.p.m.) - Lanckorona - Karmanka (862 m.n.p.m) - Schronisko PTTK Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) - Hala Jaworzyna (920 m.n.p.m.) - Szczyrk Centrum (514 m.n.p.m.)
Przed pierwszymi czterema edycjami Rajdu Górskiego “Szlakami Beskidzkiej 5” stawiano jeden główny cel - połączyć jak najwięcej miejscowości Beskidzkiej 5 w trakcie jednej imprezy. To kryterium było słuszne, bowiem odwiedzono już wszystkie gminy Beskidzkiej 5. “Taki cel miał też swoje wady, bowiem są ważne dla Beskidzkiej 5 góry, które znajdują się na terenie jednej miejscowości/gminy i nie ma możliwości wspólnego zejścia do pociągu czy autobusu w sąsiedniej miejscowości Beskidzkiej 5. Tak też jest ze Skrzycznem, z którego jako cały rajd nie zeszlibyśmy na pociąg do Wisły” - przekonuje do nowości Radosław Szczepanek.
Masyw Skrzycznego (1257 m.n.p.m.) poznany będzie naprawdę porządnie. Rajdowicze zaczną od sportowych okolic Skalitego (863 m.n.p.m,.), u którego stóp rozłożył się Centralny Ośrodek Sportu wraz z kompleksem skoczni narciarskich “Skalite”. Będzie także możliwość, aby przewodnicy przekazali informacje o dziedzictwie kulturowym, bowiem pod Skalitem znajduje się drewniany kościół (sanktuarium) św. Jakuba z 1800 roku, ale także amfiteatr “Skalite” - coroczna estrada Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Na szczyt Skrzycznego uczestnicy V Rajdu Górskiego “Szlakami Beskidzkiej 5” dojdą od strony Karmanki i Lanckorony, gdzie znajdują się rumowiska i szczeliny skalne. Dolina Żylicy jest bogata w jaskinie, o czym także będzie okazja się przekonać. Skrzyczne to góra narciarzy - o tym wie każdy, ale mało kto zna już historię narciarstwa w Szczyrku, początki przemierzania szlaków beskidzkich na deskach czy nawet historię Schroniska PTTK na Skrzycznem, które zimą pełni rolę bazy dla narciarzy ski-tour’owych. Zejście do Szczyrku odbywa się między przysiółkami i dawnymi halami wypasowymi nad prawym brzegiem Żylicy. Wszyscy spotykamy się na ciepłym posiłku w centrum Szczyrku.
Baza Rajdu
Podczas V Rajdu Górskiego “Szlakami Beskidzkiej 5” wprowadzono pojęcie “bazy rajdu” i jako pierwszy będzie nią Szczyrk z OW Panorama. Baza Rajdu to miejscowość, którą Rajdowicze będą starali się dogłębnie poznać. W przyszłości może się okazać, że bazą Rajdu będzie dolina lub część miejscowości. Termin “baza rajdu” odnosi się także do miejsca noclegowego, w którym odbywa się impreza. Podczas piątej edycji Rajdu będzie to Ośrodek Wypoczynkowy Panorama mieszczący się przy ul. Wczasowej 20. Lokalizacja - bardzo dobra - przy drodze do znanego sanktuarium maryjnego “Na Górce”, ale blisko centrum Szczyrku i z pięknym widokiem na Skrzyczne z okien wszystkich pokoi. Do dyspozycji uczestników Rajdu jest 65 pokoi 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami i TV. W razie brzydkiej pogody, imprezę “Z Beskidtrekiem o Beskidach” będzie można zorganizować w jednej z dwóch dużych sal jadalniano-balowych.
Wszystkie informacje na temat rajdu oraz zgłoszenia dostępne są u organizatorów pod nr tel. 694 935 972 (Radosław Szczepanek) lub e-mailem na poznajbeskidy@beskidtrek.pl
L
4 wrzesień 2014 - 08:22:07
Ile osób tam było ?
p
25 listopad 2015 - 19:26:30
Santa Diabla - 100 ( miercoles : 25 XI 2015 ) .
.
14 grudzień 2015 - 00:36:06
Wczoraj to był pechowy dzień . 13 - stka zawsze przynosi pecha , a nie szczęście ! Przez to wszystko moja bliska mi osoba trafiła do szpitala bardzo złym stanie ! Teraz pozostaje mi tylko czekać . Mam nadzieję , że to będzie dobra wiadomość .
Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.
© 2013 Brenna.pl - portal informacyjny Gminy Brenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.